lørdag 06.07.24
Kongsberg Musikkteater

Susanna «Baudelaire & Oslo Sinfonietta»

«Susanna Wallumrød befester med «Baudelaire & Orchestra» posisjonen som en av våre fremste komponister, vokalister og lydmalende poeter i spennet mellom populærmusikken, rocken, popen og samtidsmusikken.” Dagsavisen

Konsertstart: 18:00 Pris enkeltbillett: 550,-

Det betyr ekstra mye for Kongsberg Jazzfestival å kunne ønske Susanna velkommen hjem. Hun er et stort navn for festivalen, og er et forbilde for mange unge musikere på vei ut i verden.

Susannas stemme og musikk har bergtatt kritikere og publikum i 20 år, siden debuten hennes i 2004 med Susanna and the Magical Orchestra. Hun er kjent for å ha et utforskende uttrykk; uredd og til tider kompromissløs på musikkens vegne.

Poesien til ‘modernismens far’ Charles Baudelaire fra Les Fleurs du mal (1857) har fascinert henne, og resultatet er gripende musikk. Susanna har siden 2020 utgitt en trilogi basert på Baudelaire sin poesi, og spilt musikken både solo, duo og trio med Stina Stjern og franske Delphine Dora. I 2023 orkesterdebuterte hun med Kringkastingsorkesteret, live og med kritikerrost albumutgivelse.

Nå tar Susanna steget videre, i samarbeid med velrennomerte Oslo Sinfonietta, ledet av dirigent Christian Eggen. Jarle Storløkken og Jan Martin Smørdal har komponert nye arrangementer av Susannas musikk for henne og ensemblet. Med seg har hun kassettmagiker Stina Stjern som med sitt unike lydunivers tilfører stofflighet og snodige
teksturer.

Konserten på Kongsberg Jazzfestival blir en anledning til å høre fengende melodier og utsøkte klanger, når Susanna synger poesi av Baudelaire i ny drakt med samtidsensemblet Oslo Sinfonietta. Thale Kvam Olsen har laget gigantiske tekstilpaneler og Gard Gitlestad
setter lysdesignet for Susannas Baudelaire-univers med Oslo Sinfonietta.


Susanna Wallumrød – vokal
Stina Stjern – kassettspillere og effekter
Oslo Sinfonietta – orkester
Christian Eggen – dirigent
Gard Gitlestad – lysdesign
Ingar Hunskaar – lyddesign


Musikk av Susanna Wallumrød og Stina Moltu. Tekst av Charles Baudelaire, oversatt av Anthony Mortimer / Alma Publishing. Arrangementer komponert av Jarle Storløkken og Jan Martin Smørdal. Thale Kvam Olsen har laget scenografien.

Nummererte sitteplasser

Andre artister

Bilde av Grace Jones Foto Andrea Klarin
Kvarten
Lørdag 5. juli / Kl: 18:00

Grace Jones + TBA

Bilde av Sivert Høyem
Kvarten
Fredag 4. juli / Kl: 18:00

Sivert Høyem + TBA

In the Country, Solveig Slettahjell & Knut Reiersrud
Kongsberg kirke
Lørdag 5. juli / Kl: 23:00

In the Country, Solveig Slettahjell & Knut Reiersrud 

Gard Nilssen's Supersonic Orchestra
Kongsberg Musikkteater
Fredag 4. juli / Kl: 21:00

Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra 

Bilde av Karin Krog
Kongsberg kirke
Torsdag 3. juli / Kl: 17:00

Karin Krog & The In-Between-Times

Bilde av Dave Douglas Quartet
Energimølla
Lørdag 5. juli / Kl: 19:00

Dave Douglas Quartet