lørdag 05.07.25

Sulida + Axel Dörner

Rått, søkende og dypt forankret i fri improvisasjon.

Konsertstart: 16:00 Pris enkeltbillett: 350,-

Sulida er en ny og kompromissløs trio på den norske improvisasjonsscenen, bestående av tre markante stemmer i samtidsjazzen: Marthe Lea, Jon Rune Strøm og Dag Erik Knedal Andersen. Sammen danner de et lydlandskap som er like uforutsigbart som det er poetisk – rått, søkende og dypt forankret i fri improvisasjon.

Trioen utforsker grenselandene mellom det impulsive og det strukturelle, der hver tone oppstår i øyeblikket og formes av det kollektive nærværet. Med multiinstrumentalist Leas lekende og ekspressive tilstedeværelse, Strøms jordnære og energiske basspill, og Knedal Andersens intuitive trommespill, skaper trioen musikk som både utfordrer og inviterer.

Debutplata UTOS (2024) fikk strålende kritikker, og bandet har etter den tid opparbeidet seg et rykte som et forrykende liveband

På Kongsberg Jazzfestival har de med seg den tyske trompetnestoren Axel Dörner – kort beskrevet som «one of the most interesting improvisers in the world, an instrumentalist of prodigious technique, deep sensitivity, and a creativity that continues to grow with each release.”

Dörner spiller også solokonsert på Steinhuset fredag 4. juli kl 13:00!

Marthe Lea – saksofon, fløyter, piano
Axel Dörner – trompet
Jon Rune Strøm – kontrabass
Dag Erik Knedal Andersen – trommer

Andre artister

Bilde av Bugge Wesseltoft, Arild Andersen og Gard Nilssen
Kongsberg kirke
Fredag 3. juli / Kl: 17:00

Bugge / Arild / Gard

Bilde av Annie & The Caldwells
Energimølla
Lørdag 4. juli / Kl: 23:59

Annie & The Caldwells

Bilde av Ghosted: Ambarchi/Berthling/Werliin
Energimølla
Onsdag 1. juli / Kl: 20:30

Ghosted

Bilde av Solveig Slettahjell og Tord Gustavsen
Kongsberg kirke
Torsdag 11. desember / Kl: 19:30

Natt i Betlehem – Solveig Slettahjell & Tord Gustavsen

Bilder av festivalplakater Kongsberg Jazzfestival
Quben
Torsdag 3. juli / Kl: 12:00

Utstilling: Kongsberg Jazzfestival 1964 – 2024: En designhistorie.

Gratis
Bilder av festivalplakater Kongsberg Jazzfestival
Quben
Fredag 4. juli / Kl: 12:00

Utstilling: Kongsberg Jazzfestival 1964 – 2024: En designhistorie.

Gratis