lørdag 05.07.25
Energimølla

Les Amazones d’Afrique

Supergruppe som kombinerer rytmer og harmonier med sosiale protester.

Konsertstart: 23:59 Pris enkeltbillett: 445,-

Les Amazones d’Afrique er en unik kreativ kraft! Med et bredt spekter av inspirasjoner, blander de pan-afrikanske elementer og harmonier med røff, moderne pop. Budskapet er tydelig forankret i et sterkt engasjement for å øke jenters og kvinners rettigheter.

Gruppen ble dannet i Mali i 2014 av de anerkjente artistene Mamani Keïta, Oumou Sangaré og Mariam Doumbia (fra Amadou & Mariam). Siden den gang har det kreative kollektivet utvidet seg til å inkludere kvinnelige artister fra hele Afrika og diasporaen, blant dem Angélique Kidjo, Nneka og den fremadstormende maliske artisten Rokia Koné. Bandet synger på ulike vestafrikanske språk, noe som gir en rik kulturell og språklig dimensjon til musikken.

Deres nyeste album MUSOW DANSE (2024) er en dynamisk blanding av elektro-pop, funk og tradisjonelle afrikanske harmonier. Albumet har fått strålende omtaler i Rolling Stone, Le Monde, BBC Radio 6 Music og flere andre toneangivende medier, og blir hyllet som et av de viktigste pan-afrikanske albumene i nyere tid.

Bandet er en perfekt avslutning på årets festival, og vi lover en festkveld med ekstremt dansbar musikk på Energimølla!

Assitan «Mamani» Keïta – vokal
Ahouéfa «Fafa»
Ruffino – vokal
Alvie Bitemo – vocal
Manuel Chavanet – keyboard
Pierre Kastler – trommer

Konsertstart kl. 23:59, dørene åpnes kl. 23:00 / Aldersgrense: 18 år / Begrenset antall sitteplasser

Foto: Karen Paulina Biswell

Andre artister

Bilde av Kurt Rosenwinkel
Energimølla
Lørdag 4. juli / Kl: 19:00

Kurt Rosenwinkel – ‘The Remedy’

Bilde av Harald Lassen
Energimølla
Fredag 3. juli / Kl: 14:00

Harald Lassen

Bilde av Maya Vik
Energimølla
Fredag 3. juli / Kl: 23:59

Maya Vik

Bilde av Stavangerkameratene
Gamle Norge
Lørdag 4. juli / Kl: 22:00

Stavangerkameratene

Bilde av Petter Wettre
Sølvsalen
Lørdag 4. juli / Kl: 17:30

Petter Wettre: Coltrane i 100

Bilde av Krokofant
Energimølla
Torsdag 2. juli / Kl: 23:59

Krokofant