torsdag 03.07.25

Jazzfilm: MISTY – The Errol Garner Story

Selvlært, genierklært og mest kjent for klassikeren «Misty». En film om musikken, smilet og den private mannen bak klaveret, fortalt gjennom arkiv og intervjuer.

Konsertstart: 12:00 Pris enkeltbillett: Gratis,-

Gratis

Filmen utforsker livet til den selvlærte amerikanske jazzpianisten Erroll Garner. Han ble ansett som et geni av sine jevnaldrende og hadde en svært vellykket karriere, samtidig som han håndterte et komplekst privatliv.

Garner er mest kjent for sin komposisjon «Misty», som han angivelig skrev mellom to konserter på et fly. Denne låten har blitt en av de store jazzstandardene og er fortsatt en av de mest spilte balladene i verden.

Gjennom intervjuer med personer som sto ham nær, forsøker filmen å avdekke hvem mannen bak det alltid vennlige smilet egentlig var. Filmen gir et innblikk i hans liv og arv, og undersøker hvordan han forandret jazzmusikken for alltid.

Regi: Georges Gachot/Tyskland/2024/100 min/Tillatt for alle

Alle forestillinger er på Kongsberg kino på Krona. Funksjonærer, og innehavere av festivalpass har gratis adgang til samtlige forestillinger.
Billetter på www.kongsbergkino.no og i kinokiosken på Krona.


Visningene er støttet av Norsk filminstitutt og KF Kongsberg kino.

Andre artister

Festivalgata
Onsdag 2. juli / Kl: 15:30

Jazzparade og åpningsfest

Gratis
Bilde av Barnivalen
Barnivalparken
Lørdag 5. juli / Kl: 11:00

Barnivalen lørdag

Gratis
Bilde av barnivalillustrasjon, rev som spiller sax
Barnivalparken
Fredag 4. juli / Kl: 11:00

Barnivalen fredag

Gratis
Bilde av barnivalillustrasjon, trompetfugl
Barnivalparken
Torsdag 3. juli / Kl: 11:00

Barnivalen torsdag

Gratis
Bilde av Streifenjunko
Steinhuset
Torsdag 3. juli / Kl: 13:00

Streifenjunko

Bilde av Dilettantene i Festivalgata Kongberg Jazzfestival
Festivalgata
Lørdag 5. juli / Kl: 11:30

Festivalgata: Program lørdag

Gratis