torsdag 03.07.25

Hedvig Mollestad Trio

Energiske riff og nytt album!

Konsertstart: 22:00 Pris enkeltbillett: 445,-

Supergitarist Hedvig Mollestad, har blitt utpekt av Downbeat som en av de 25 som skal forme jazzen i de kommende årene, og i mai slipper hun sitt 8. album med Hedvig Mollestad Trio: BEES IN THE BONNET på Rune Grammofon.

Mollestads musikk har, av åpenbare grunner, blitt heftig omtalt i bl.a. NY Times, Rolling Stone, MOJO, Pitchfork, Jazzwise og Prog. Trioen, med Ellen Brekken på bass og Ivar Loe Bjørnstad på trommer, lager engasjerende musikk, uavhengig av sjanger. Er det jazz eller rock? Stoner-swing? Doom-jazz? Magasinet Classic Rock foreslo Jazz Sabbath! Kjærlighetsbarnet til Mahavishnu Orchestra og Black Sabbath! Eller var det Terje Rypdal og King Crimson?

Denne vårentar trioen et skritt fram og til siden i sin musikalske utvikling. Tittelen på det nye albumet er en referanse til en tanke som ikke slipper taket, et uttrykk som peker mot den intense, men også lekne energien som har preget bandets musikalske landskap fra starten. Albumet er et direkte resultat av turneer, der samspillet med publikum har vært en viktig katalysator for utviklingen av musikken. Her sveipes det gjennom energiske riff, komplisert samspill, hylende soloer og den faste ettertenksomme balladen. Her finnes den frie, utforskende ånden, men med ro, konsentrasjon, og en solid intern struktur. Vanskelig å plassere, enkelt å kjenne igjen!

Hedvig Mollestad Trio live gir oss alltid et kick og ny, oppløftet energi! Hovedmålet for Mollestad er alltid å lete etter gleden ved å spille, og å dele denne med lytteren. Alle som har opplevd trioen på en scene er samstemt enige!

Hedvig Mollestad – gitar
Ellen Brekken – bass
Ivar Loe Bjørnstad – trommer

Foto: Julia Marie Naglestad

Les Hedvig Mollestads artikkel om John Scofield her:

Å bli dratt baklengs inn i fuglekassa til John Scofield

Andre artister

Bilde av Jazzprat
Jazzboksen
Fredag 4. juli / Kl: 12:00

Jazzprat fredag

Gratis
Bilde av Phil Minton i samtale med Hver dag starter med Jazzprat fra scenen, der festivalaktuelle artister og andre festivalfolk intervjues av herrene Audun Vinger og Filip Roshauw.
Jazzboksen
Lørdag 5. juli / Kl: 12:00

Jazzprat lørdag

Gratis
Hedvig Mollestad i prat med Audun Vinger og Filip Roshauw, Jazzprat
Jazzboksen
Torsdag 3. juli / Kl: 12:00

Jazzprat torsdag

Gratis
Bilde av Filip Roshauw og Anja Lauvdal på Kongsberg Jazzfestival
Jazzboksen
Onsdag 2. juli / Kl: 13:00

Jazzprat onsdag

Gratis
Festivalgata
Onsdag 2. juli / Kl: 15:30

Jazzparade og åpningsfest

Gratis
Bilde av Barnivalen
Barnivalparken
Lørdag 5. juli / Kl: 11:00

Barnivalen lørdag

Gratis