lørdag 04.07.15

Dødens Garderobe m/Laura Toxværd

Konsertstart: 21:00 Pris enkeltbillett: Kr 220,-,-

Det er ingen hemmelighet at det for tida yngler og gror i dansk jazzliv. Hos Kongsberg Jazzfestival følger vi med åpne ører alt det spennende og nyskapende som skjer innen frijazz og annen improvisert musikk hos våre naboer i sør. Dødens Garderobe er et gnistrende eksempel på dette!

Dødens Garderobe ble dannet i 2009, og markerte seg raskt på den danske jazzscenen. Selv sier de at de har en åpen og fri måte å nærme seg musikken på, og at de er opptatt av den eksperimenterende delen av jazzen.

I 2012 kom deres første plateutgivelse, og den viser to viktige sider ved trioen. Her presiseres det at alle sporene er improvisasjoner. Dessuten har de med seg en gjest – saxlegenden John Tchicai. Det er noe de ofte gjør på konserter, og på årets festival betyr det gjenhør med Laura Toxværd. Henne husker vi med glede fra konserten på Energimølla i 2013, og nå skal disse fire utveksle musikalske ideer og sammen nyskape et spennende tonelandskap. Alt med basis i hovedmottoet til Dødens Garderobe: Det handler om musikk!

Laura Toxværd – sax
Jeppe Zeeberg – piano
Nicolai Kaas Claesson – kontrabass
Rune Lohse – trommer

Andre artister

Bilde av Sahib Shihab i filmen Legacy
Kongsberg Kino
Onsdag 2. juli / Kl: 13:00

Åpning av Jazzfilm 2025: LEGACY

Gratis
Bilde av filmen Kneecap
Kongsberg Kino
Onsdag 2. juli / Kl: 17:30

Jazzfilm: KNEECAP

Gratis
Bilde av Inazuma: Nils Petter Molvær, Ole Morten Vågan, Thomas Strønen, Anja Lauvdal og Ståle Storløkken.
Kongsberg Musikkteater
Få billetter igjen!
Onsdag 2. juli / Kl: 18:00

Åpningskonsert: Inazuma

Bilde av Rita Engedalen og Margit Bakken, duoen Damer i blues
Gamle Norge
Lørdag 5. juli / Kl: 16:00

Damer i blues med gjester: Noora Noor og Kid Andersen

Bilde av Petters festjam
Argus Grand Hotell
Fredag 4. juli / Kl: 22:00

Petters festjam med John Pål Inderberg

Bilde av Bjørn Skjelbred Tine Asmundsen og Terje Engen
Argus Grand Hotell
Onsdag 2. juli / Kl: 22:00

S-E-A: Skjelbred/Engen/ Asmundsen Trio