torsdag 03.07.25
Gamle Norge

Di derre

Lyden av klassisk norsk 90-tallspop!

Konsertstart: 21:00 Pris enkeltbillett: 650,-

Di derre har vært en folkefavoritt i så mange år, at de kan kalles en institusjon i norsk musikkliv.

Bandet, med Jo Nesbø i spissen, var selve lyden av klassisk norsk 90-tallspop. De går også ofte under navnet Di derre og Hu derre, etter at sanger og låtskriver Unni Wilhelmsen ble med som fast medlem i bandet.

I løpet av noen hektiske år på 90-tallet gikk Di derre fra å være et kultband til å bli allemannseie, alt på grunn av en sang om jenter. Bandets første utgivelse, som selvfølgelig fikk tittelen DEN DERRE MED DI DERRE, kom i 1993 og fikk svært gode anmeldelser. Men det var plate nummer to, JENTER & SÅNN, som ga Di derre det store gjennombruddet i 1994. Låta «Jenter» ble en radiohit, og er til dags dato en av de aller mest spilte låtene på P4. Albumet inneholdt også klassikeren «Rumba med Gunn(1-2-3)», og solgte hele 190.000 eksemplarer.

I 2015 skrev bandet historie da de spilte for om lag 10.000 elleville publikummere under Jugendfest i Ålesund.  I tillegg til å sette stadig nye publikumsrekorder under sommerkonsertene sine, har Di derre etter hvert skapt det som har blitt en fast tradisjon for veldig mange; nemlig førjulskonsertene på Sentrum Scene i Oslo. Konsertene er så populære at det de siste årene er blitt satt opp ekstrakonserter – også disse utsolgte. 

Vi er veldig glade for å ønske dem velkommen tilbake til festivalen. Det blir garantert stor stemning i bakgården på Gamle Norge!

Jo Nesbø – vokal, gitar
Unni Wilhelmsen – gitar, vokal
Lars Jones – gitar
Magnus Larsen jr. – bass
Halvor Holter- tangenter
Espen Stenhammer – trommer

Dørene åpner kl 19:30, konsertstart kl 21:00 / Aldersgrense 20 år

Vi har også et eget Gamle Norge-pass som gir tilgang til alle konsertene på Gamle Norge. Se her for mer informasjon!

Foto: Svein Finneide

Andre artister

Bilde av Hedvig Mollestad Trio
Christians kjeller
Torsdag 3. juli / Kl: 22:00

Hedvig Mollestad Trio

Bildet av bandet Staut
Gamle Norge
Fredag 4. juli / Kl: 22:30

Staut

Bilde av Henriette Eilertsen
Energimølla
Fredag 4. juli / Kl: 14:00

Henriette Eilertsen: Just a Universe – bestillingsverk

Bilde av Grace Jones Foto Andrea Klarin
Kvarten
Lørdag 5. juli / Kl: 18:00

Grace Jones + TBA

Bilde av Sivert Høyem
Kvarten
Fredag 4. juli / Kl: 18:00

Sivert Høyem + TBA

In the Country, Solveig Slettahjell & Knut Reiersrud
Kongsberg kirke
Lørdag 5. juli / Kl: 23:00

In the Country, Solveig Slettahjell & Knut Reiersrud