fredag 03.07.15
Gamle Kongsberg kino

Brad Mehldau Trio

Konsertstart: 22.30 Pris enkeltbillett: Kr 415 (inkl. bill. avg.),-

En av verdens ledende jazzpianister inntar Kongsberg kino med sin bejublede trio. 

Siden 1990-tallet har amerikanske Brad Mehldau vært en sentral skikkelse på den internasjonale jazzscenen. Den kritikerroste pianisten har i løpet av sin svært aktive karriere gitt ut en rekke plater i både solo- og trioformat, i tillegg til å ha medvirket i flerfoldige samarbeidsprosjekter. Gjennom hyppig turnévirksomhet over hele verden har han opparbeidet seg et stort og bredt publikum, også langt utenfor jazzkretser.

Brad Mehldau spiller musikk som treffer både innbitte indierockere og dedikerte jazzlyttere, mye fordi han er influert av musikk innen pop- og rocksjangrene. Han er like kjent for gnistrende og unike versjoner av Radiohead- og Beatles-låter, som klassiske jazzstandardlåter og egne komposisjoner. Pianospillet kjennetegnes av både spontanitet og struktur, og musikken framstår energisk og lyrisk på samme tid.

Dette har gjort Brad Mehldau til et av de største navnene innen moderne jazz i dag.

Brad Mehldau kan høres med ulike konstellasjoner, og han har samarbeidet med størrelser som blant annet Pat Metheny og den klassiske sopranen Anne Sofie von Otter. Til Kongsberg jazzfestival kommer han med et band som består av Larry Grenadier på bass og Jeff Ballard på trommer – en trio som har høstet lovord for sine plateutgivelser og konserter verden over.

Triojazz for både hodet og hjertet!

Brad Mehldau trio består av:

Brad Mehldau – piano
Larry Grenadier – bass
Jeff Ballard – trommer

www.bradmehldau.com

Andre artister

Kongsberg kirke
Lørdag 6. juli / Kl: 23:59

Jimetta Rose & The Voices of Creation

Kirketorget
Onsdag 3. juli / Kl: 11:00

GAVEKORT – KONGSBERG JAZZFESTIVAL

Kongsberg kirke
Torsdag 4. juli / Kl: 17:00

HORTA: Elias Akselsen/ Stian Carstensen/ Ola Kvernberg

Kongsberg Musikkteater
Fredag 5. juli / Kl: 21:00

Joshua Redman Group feat. Gabrielle Cavassa

Energimølla
Fredag 5. juli / Kl: 19:00

Veslemøy Narvesen

Energimølla
Onsdag 3. juli / Kl: 21:00

Gard Nilssen Acoustic Unity + Emmeluth & Møster